Kosztem 2,5 mln zł własnych zasobów finansowych Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. rozbudowuje właśnie miejską sieć ciepłowniczą. „Prowadzona od połowy maja własnymi siłami inwestycja umożliwi podłączenie do miejskiej sieci kolejnych odbiorców. To powinno przyczynić się do skuteczniejszej walki ze smogiem w Radomsku – mówi prezes Spółki Marek Glądalski. Dzięki inwestycji do sieci ciepłowniczej podłączone zostaną m.in. bloki Osiedla Słoneczne, zlokalizowane między ulicami Stara Droga i Widok oraz Letnią i Piękną.

Trudne warunki w terenie

Jak powiedział nadzorujący realizację inwestycji Włodzimierz Nowicki: „Roboty prowadzone są w bardzo trudnym terenieEkipy mają do czynienia z dużą ilością przewodów elektrycznych, gdyż prace odbywają się blisko trafostacji. To powoduje konieczność zachowania dużej uwagi i czujności”.

Jak do tej pory monterom udało się nie naruszyć żadnego przewodu, choć wraz ze zbliżaniem się do trafostacji było to coraz trudniejsze. Obecnie zakończono etap włączenia nowego odcinka do już istniejącej części ciepłociągu.

Cała realizowana inwestycja będzie liczyła ponad 2 km i jest realizowana po obydwu stronach ulicy Jagiellońskiej. „Część realizowana jest po stronie, gdzie zlokalizowany jest market Biedronka i po przejściu przeciskiem pod spodem ulicy weszliśmy na stronę bloków o nieparzystych numerach (jesteśmy w okolicy bloków nr Jagiellońska 11 i 13) – mówi P. Nowicki.

W kolejnym etapie monterzy „przejdą” z nowym fragmentem sieci przeciskiem przez rondo i dalej poprowadzą ją w stronę ul. Krakowskiej. Ten etap inwestycji także będzie skomplikowaną operacją, gdyż także tam występuje duże zagęszczenie instalacji. W tym miejscu zlokalizowane są tak skomplikowane media, jak choćby telefon międzynarodowy, którego głębokość jest trudna do ustalenia. Z podobną sytuacją ekipy PGK SP. z o.o. zetknęły się kilka lat temu przy rozbudowie sieci od strony ul. Kasztelańskiej. Wtedy by nie uszkodzić tej instalacji musiano zniżyć się aż na głębokość 3 m metodą prób i błędów. Teraz zapewne też czeka nas niewiadoma.

Na potrzeby obecnej rozbudowy brygady Przedsiębiorstwa wykorzystują sprawdzone, bardzo dobrej jakości rury preizolowane z Międzyrzecza.

Rozbudowa da dalsze możliwości

Jak powiedział Kierownik Zakładu Ciepłowniczego Jacek Nowak: „ z tej instalacji będą mogły zostać zasilane bloki, które powstaną w ciągu najbliższych lat w ramach Samorządowej Inicjatywy Mieszkaniowej. Będzie to możliwe dzięki temu, że po przejściu pod rondem w instalację zostanie wmontowany trójnik, który będzie umożliwiał poprowadzenie instalacji ciepłowniczej dalej w kierunku planowanych bloków. Instalacja będzie miała wydajność, która pozwoli na podłączenie kolejnych odbiorców.”

Liczymy, że poniesione praca i nakłady środków spowodują wymierny zwrot z inwestycji w postaci zmniejszenia smogu w Radomsku.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06
  • 07
  • 08
  • 09
  • 10
  • 11