Kompostownia tunelowa w Płoszowie już jest wybudowana, kończą się też prace przy wykonywaniu zadaszenia ze specjalnego tworzywa sztucznego, odpornego na czynniki atmosferyczne.
Na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie powstaje kompostownia odpadów biodegradowalnych w systemie zamkniętym. Ta ogromna inwestycja za 12 milionów zł jest konieczna, by zakład mógł utrzymać status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
- Roboty budowlano – montażowe są na ukończeniu, także bardzo zaawansowana jest praca przy technologii, czyli specjalnych dachach, przy systemach napowietrzania, czy odprowadzania odcieków – mówi Ireneusz Pałac, wiceprezes firmy FOLEKO, która jest wykonawcą inwestycji.
Najpierw widoczna była betonowa płyta kompostowni tunelowej, następnie powstały ściany z betonu. Na koniec pracownicy wykonali konstrukcję dachu i zamontowali pokrycie warstwowe z dwóch powłok z włókna poliestrowego oraz przesuwne bramy wjazdowe do tuneli. W niedługim czasie do kompostowni dostarczony będzie biofiltr, służący do zatrzymywania wszelkich odorów z kompostu.
Jednocześnie trwały prace przy placu dojrzewania stabilizatu – części do napowietrzania kompostu, który już jest gotowy. Będą na niego trafiać odpady z kompostowni w tzw. drugiej fazie rozkładu. Podobnie w stu procentach wykonany jest też plac technologiczny do składowania odpadów wielkogabarytowych (typu meble poużytkowe) i gruzu budowlanego. Zgodnie z projektem wykonawca wymienił też istniejącą trafostację słupową, zasilającą ZUOK w energię elektryczną, na kontenerową. Wykonał roboty elektryczne związane z oświetleniem terenu, zasilaniem przyszłej kompostowni, biofiltra oraz innych urządzeń towarzyszących.
Warto dodać, że kompostownia powstaje w związku z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, aby ułatwić życie okolicznym mieszkańcom. Na to zadanie PGK pozyskało pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, która może zostać umorzona nawet w 50 procentach.