Światowy Dzień Ochrony Środowiska, który obchodzimy 5 czerwca, to jedno z najstarszych świąt ekologicznych. Zostało ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

 

Co roku obchody organizowane są   w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce. Jest to okazja do poruszenia tematów ważnych dla życia naszego i przyszłych pokoleń. W związku z tym przez kilka najbliższych dni na naszym fanpagu i stronie internetowej przybliżymy Państwu bardzo ważny temat , jakim jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Liczymy na ciekawą dyskusję pod naszymi postami.

Co zrobić by ograniczyć emisję CO2 i ochronić swój portfel?

O tym, co grozi naszej planecie jeżeli każdy jej mieszkaniec nie zacznie ograniczać emisji CO2 słyszał chyba każdy. Wpływ na emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, w tym tez emisję dwutlenku węgla mają z pozoru drobne nawyki, których eliminacja w codziennym życiu może przynieść wiele korzyści środowisku.

Przyjrzyjmy się uważniej urządzeniom w naszym domu. Ileż to razy w gniazdku pozostaje włączona ładowarka ,do której nie jest podpięty żaden tablet ani telefon? Telewizor lub komputer pozostawiamy w trybie „stand by” by potem go szybko i wygodnie włączyć. Płacimy za prąd i narzekamy, że nasze rachunki rosną z roku na rok. Rosną rachunki, rośnie też zużycie paliwa w elektrowni, a wraz z im rośnie emisja CO2.

Daj Ziemi odetchnąć już teraz!

Czas powiedzieć temu stop i pozwolić Ziemi odetchnąć. Oto co możesz zrobić dla Ziemi i swojego portfela:

- wyłączaj z gniazdka urządzenia, których nie używasz

- diody „stand by” tez „pożerają prąd”- wyłączaj telewizor i inne urządzenia manualnie

- wymień żarówki na energooszczędne

- tam gdzie nikogo nie ma niech nie pali się światło

- w korytarzach, na klatkach schodowych itp. montuj czujniki ruchu

- wybierając oświetlenie, dobierz jego wielkość i rodzaj do pomieszczenia (nie warto oświetlać małego pokoju żyrandolem z 5-ma żarówkami)

- przyjrzyj się swoim domowym sprzętom AGD - bywa, że przestarzały sprzęt elektryczny i elektroniczny zużywa tyle prądu, że w cenie płaconych w związku z tym rachunków moglibyśmy już dawno kupić sprzęt nowy, energooszczędny.

Chroń środowisko.

  • Dzien_Ochrony_Srodowiska

Wyszukiwarka

 

 

 

Telefony alarmowe

Pogotowie Wodociągowo-Kanalizacyjne
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu pod numerami telefonów:
44 6824644 
44 6824737 
44 6824808

Pogotowie Ciepłownicze
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu pod numerami telefonów:
44 683 49 18