Słoiki, butelki, karafki to szkło opakowaniowe. Posegregowane do worka lub pojemnika koloru zielonego stanowi cenny surowiec wtórny, który może być przetwarzany nieskończenie wiele razy. Segregacja opakowań szklanych jest prosta. Wystarczy jedynie opróżnić je dokładnie (nie trzeba myć) i umieścić w wyznaczonym dla nich pojemniku lub worku. Nie trzeba zdzierać etykiet i nawet odkręcać nakrętek, choć pozbycie się metalowej nakrętki i umieszczanie jej w żółtym worku przyspiesza i ułatwia jej recykling.
Prawidłowo posegregowane opakowanie szklane nieskończenie wiele razy wrócić może do użytku w postaci nowego opakowania.
Worek na szkło jest przeznaczony wyłącznie na opakowania szklane. Tutaj nie wrzuca się luster, szyb samochodowych czy okiennych, reflektorów samochodowych, fajansu, porcelany, stłuczki szklanej, szkła nietłukącego się, zużytych żarówek i lamp jarzeniowych.
Dlaczego szkło to cenny surowiec ?
Recykling stłuczki szklanej pozwala ograniczyć zużycie surowców (piasku, wapienia, sody, etc.) oraz wody (nawet o50%) i energii (o około 30%). Tym samym obniżona zostaje także emisja zanieczyszczeń do atmosfery (każda zebrana tona stłuczki to 220 kg dwutlenku węgla mniej w powietrzu). W praktyce jedna szklana butelka poddana recyklingowi to oszczędność energii pozwalająca na 4-godzinną pracę 100-watowej żarówki. Energia zaoszczędzona w procesie recyklingu jednej szklanej butelki pozwoliłaby też na 25-minutową pracę komputera, 20-minutową pracę telewizora czy 10-minutową pracę zmywarki do naczyń.
Pamiętajmy też, że picie i spożywanie posiłków z opakowań szklanych jest zdrowsze ponieważ wraz z piciem i pokarmem nie dostają się do naszego organizmu takie substancje jak mikroplastik i bisfenol.
Jak segregować szkło podpowie nasza infografika.