Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych rozpoczął eksploatację nowego składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Stare składowisko zostanie w najbliższych latach zrekultywowane i zamieni się w zadrzewioną górkę.
Nowe składowisko balastu i odpadów posortowniczych na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie było budowane od września 2014 roku. Powstała kwatera o objętości prawie 160 tys. m sześciennych i powierzchni ponad 2 hektary. Inwestycja ta kosztowała blisko 4 miliony zł, z czego znaczną część stanowiła częściowo umarzalna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.- Budowa nowej kwatery była konieczna, ponieważ tylko do końca sierpnia br. mamy pozwolenie na eksploatowanie starego składowiska odpadów, które istnieje od lat 70. ubiegłego wieku – mówi Marek Komala, kierownik ZUOK. - Nowe składowisko jest ekologiczne, wybudowane zgodnie z najlepszą dostępną techniką, wyposażone w drenaże, odgazowanie – dodaje. Docelowo powstaną tam w przyszłości jeszcze dwie kwatery. Stopniowa rozbudowa składowiska umożliwi minimalizację negatywnego oddziaływania obiektu na środowisko naturalne. Jest to rozwiązanie najbardziej korzystne pod względem technologicznym. Odpady składowane będą w nich etapami. Najpierw „podpoziomowo” do rzędnych terenu otaczającego. Następnie „nadpoziomowo” w postaci pryzmy.
- ZUOK przyjmuje i przetwarza tylko odpady komunalne, czyli wytwarzane w gospodarstwach domowych – mówi prezes Kamiński. - Na pewno nie ma u nas i nie będzie odpadów przemysłowych, czy niebezpiecznych – dodaje.
Istniejąca w ZUOK-u góra śmieci za jakiś czas zamieni się w górę zieleni. Rekultywacja będzie przebiegała zgodnie z harmonogramem działań określonym w Decyzji Marszałka Łódzkiego w sprawie zamknięcia składowiska odpadów. Po uformowaniu kształtu czaszy składowiska, będzie zmodernizowana instalacja odgazowania polegająca na podłączeniu 12 nowych studni odgazowania Planowane jest też wykonanie warstw wyrównawczej, uszczelniającej, drenażowej i drogi technologicznej na czaszę składowiska oraz rekultywacja biologiczna. Zostaną tam zamontowane urządzenia monitorujące, by kontrolowały wszelkie procesy biologiczne. Za kilka lat to wypiętrzenie będzie zakrzewione, zalesione i podobne do Góry Kamieńsk.