PGK cały czas poprawia warunki życia podopiecznych w radomszczańskim schronisku dla bezdomnych zwierząt. Aktualnie kończy naprawę dachów na kojcach dla psów, uszkodzonych podczas wichury. Niedawno została też powiększona kociarnia.

Naprawa dachu i ścian w ciągu boksów dla psów była konieczna, ponieważ kilka tygodni temu uszkodziła je bardzo silna nawałnica. Brygada remontowa PGK-u wykonała już ponad 70 procent zaplanowanych prac. Najpierw pracownicy naprawili uszkodzone ogrodzenie. Musieli też rozebrać zniszczone pokrycie z blachy i zdemontować uszkodzoną drewnianą więźbę dachową. Następnie odtworzyli część zniszczonych ścian boksów i wykonali nową konstrukcję z drewna, którą zakotwiczyli tak, by zapobiec uszkodzeniom podczas ewentualnych  silnych wiatrów. Warto dodać, ze drewno zostało zaimpregnowane środkami owado- i grzybobójczymi. Dotychczas pracownicy wykonali też sporą część pokrycia obiektu nowymi blachami, zamontowali rynny i rury spustowe. Muszą jeszcze tylko położyć pozostałą część dachu i wykonać obróbki blacharskie. Przy okazji remontu pracownicy schroniska bardzo dokładnie wysprzątali kojce, łącznie z myciem ścian i podłóg. Do części boksów psy już wróciły. Kolejne zwierzęta wrócą do swoich „pokoi” w przyszłym tygodniu. Koszt remontu to blisko 66 tys. zł i uda się go zakończyć blisko miesiąc przed zaplanowanym w umowie terminem. W schronisku może przebywać do 120 psów, aktualnie jest ich 112. W związku z tym, że remont się kończy nie będzie już problemów z przyjmowaniem nowych zwierząt.

W tym roku poprawiły się też znacznie warunki lokalowe w części schroniska przeznaczonej dla kotów. Zarówno wybieg zewnętrzny (tzw. woliera), jak i pomieszczenia ogrzewane w budynku są teraz większe o prawie 100 procent. Brygada remontowa PGK-u zajmowała się tym w kwietniu i maju br. Pracownicy adaptowali część strychu i wybudowali w nim pomieszczenia dla kotów. Położyli na podłodze płytki gresowe, które mają dużą odporność na czynniki biologiczno chemiczne, związane z naturalnymi zwyczajami lokatorów tych pomieszczeń. Ponadto postawili ścianki działowe i zajęli się elewacją wewnętrzną. Pomieszczenia ogrzewane powiększyły się o ponad 33 metry kwadratowe. Koty mają też dwukrotnie większą zewnętrzną wolierę, utwardzoną kostką brukową. Dzienny lokal schroniskowych mruczków powiększył się dokładnie o 8 metrów kwadratowych. Koszt inwestycji w kociarni – prawie 20 tys. zł. Procedura związana z rozbudową pomieszczeń dla kotów nie została jeszcze zakończona, ponieważ ze względu na wichurę były pilniejsze wydatki i zadania. Brakuje tu jeszcze tylko mebli i będzie można wystąpić do powiatowego lekarza weterynarii o wydanie oficjalnej decyzji w sprawie ilości miejsc dla kotów. Jak twierdzi szef schroniska Adam Dryja kotów będzie można przyjąć maksymalnie do 60. Przypomnijmy, że przed rozbudową mieściło się ich tylko 30. Aktualny stan zwierząt w schronisku to 112 psów i 46 kotów.

Wcześniej w 2013 r. zostały w schronisku wykonane wybiegi dla psów wraz z ich utwardzeniem w 10 boksach od strony północnej. W 2014 r. utwardzono pozostałe wybiegi oraz odnowiono wszystkie elementy stalowe, typu przęsła, kraty itp.

Jak widać w radomszczańskim schronisku poprawiają się warunki bytowe psów i kotów. Zwierzęta mogą też liczyć na fachową opiekę weterynarza. To wszystko nie zastąpi im jednak prawdziwego domu, dlatego też zachęcamy do adopcji.

Przypominamy, że osoby lub firmy chcące przekazać darowiznę na utrzymanie bezpańskich czworonogów mogą dokonywać wpłat na konto PGK Sp. z o.o. w Radomsku PEKAO I/o Radomsko 36 1240 3132 1111 0000 2967 1261 z dopiskiem „Schronisko”.

  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Wyszukiwarka

 

 

 

Telefony alarmowe

Pogotowie Wodociągowo-Kanalizacyjne
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu pod numerami telefonów:
44 6824644 
44 6824737 
44 6824808

Pogotowie Ciepłownicze
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu pod numerami telefonów:
44 683 49 18