Notice: Undefined index: option in /pgk-new/components/com_content/views/category/view.html.php on line 283

Notice: Undefined index: option in /pgk-new/components/com_content/views/category/view.html.php on line 288
Informujemy, że w dniu dzisiejszym 25.10.2024r. do godz. 10.00 SKRZYŻOWANIE ul. Prymasa Wyszyńskiego z ul. Pustą będzie WYŁĄCZONE Z RUCHU pojazdów i pieszych.
 
Za utrudnienia przepraszamy.

w odpowiedzi na pytania od odbiorców ciepła Zakładu Ciepłowniczego - dotyczące nowych liczników ultradźwiękowych - informujemy, że na dzień dzisiejszy, mamy 746 układów, tzw. ciepłomierzy, w tym 685 szt. układów ultradźwiękowych, potocznie zwanych elektronicznymi, a pozostałe 61 to ciepłomierze mechaniczne, które zostaną wymienione do końca bieżącego roku. Są to urządzenia posiadające legalizację metrologiczną i certyfikaty zgodne z normami Głównego Urzędu Miar.

Zakład Ciepłowniczy od 2016 roku sukcesywnie wymienia liczniki poboru ciepła i w tym czasie nie zdarzały się skargi, czy zażalenia na skokowy wzrost rachunków za ciepło.

Nowe ciepłomierze, w porównaniu z mechanicznymi, cechuje przede wszystkim duża dokładność i niezawodność pomiaru. Technologia ultradźwiękowa zapewnia najwyższą dokładność pomiaru zużycia ciepła, a brak części ruchomych powoduje, że ciepłomierz ultradźwiękowy zużywa się znacznie wolniej. Dane z ciepłomierzy będzie można odczytywać zdalnie, bez konieczności wchodzenia do mieszkań czy budynków, w których są zainstalowane. System odczytu gwarantuje pewność i bezpieczeństwo danych oraz oszczędność czasu i pieniędzy.

W zapytaniach dotyczących wzrostu kosztów ogrzewania często pojawia się odniesienie do powierzchni ogrzewanego lokalu jako miarodajnego do oceny zapotrzebowania na ciepło czynnika, gdy tymczasem ilość potrzebnego do ogrzania ciepła zależy od rodzaju budynku, czyli czy to budynek wolnostojący, jednorodzinny, wielorodzinny, jego kubatury i powierzchni użytkowej i zamieszkanej lokalu i wielu innych elementów, jak np. stopień docieplenia lokalu, czy kondycja instalacji centralnego ogrzewania i węzła ciepłowniczego.

Uwagi dotyczące wyższych rachunków za miesiąc styczeń br w porównaniu ze styczniem 2023 r. łatwo wytłumaczyć chociażby porównując temperatury styczniowe rok do roku 2023 vs 2024, gdzie należy zwrócić uwagę, że w roku 2023 w styczniu w ani jednym dniu temperatura nie osiągnęła wartości ujemnych, podczas gdy w nocy tylko w 14 dobach wskazania termometrów zawierały się w zakresie temperatur od -4 do -1, czyli stosunkowo wysokich, jak na zimę. Natomiast w styczniu 2024 dni o temperaturze ujemnej było 9, w tym także z temperaturą „-9oC”, a w przypadku nocy w aż 20 przypadkach temperatura spadała poniżej „0”, w tym pojawiały się temperatury z zakresu „-16oC” – „-14 oC”. Podobnie sytuacja ma się z porównaniem grudnia 2022 z grudniem 2023r.

Przypomnijmy, że aktualnie wciąż do końca czerwca 2024 r. obowiązują przepisy, które mają ograniczyć dotkliwość podwyżek cen energii cieplnej dla odbiorcy, wg których cena wytworzenia GJ energii jest obniżona do kwoty 103,82 zł/GJ (w obowiązującym cenniku jest to cena 117,08 zł/GJ). Do tej wartości należy doliczyć zgodnie z cennikiem pozostałe składowe, co oznacza, że z rekompensatą średnia cena dostawy ciepła (średnia cena jednoczłonowa obejmująca średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą oraz jego przesył i dystrybucję) wynosi 130,65zł/GJ. O tym informowaliśmy publikując informację dot. nowej taryfy https://www.pgk-radomsko.pl/172264-nowa-taryfa-dla-ciepla-od-1-maja .

 

Jednocześnie, informujemy, że za czas przerw w dostawach energii cieplnej w wyniku styczniowej awarii zostaną naliczone rekompensaty. Przedsiębiorstwo stara się by były one naliczone jak najszybciej, nie później jednak niż na koniec sezonu grzewczego. Rekompensatami z tytułu powyższej objęci będą wszyscy odbiorcy ciepła z uwagi na to, że awaria miała miejsce na głównej magistrali.

Ostrzegamy przed wpuszczaniem nieznanych osób do domów i mieszkań podających się za pracowników PGK Sp. z o.o. z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Oszuści wchodzą do mieszkań i domów pod pretekstem sprawdzenia ciśnienia, jakości i zapachu wody, a potem je najczęściej okradają.