Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania preRDF i RDF z odpadów komunalnych ze skojarzona produkcją energii elektrycznej i ciepła w Radomsku

  1. Instalacja ITPO

W grudniu 2022 r. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. złożyło wniosek aplikacyjny na dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia pn: „Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania preRDF i RDF z odpadów komunalnych ze skojarzoną produkcją energii elektrycznej i ciepła w Radomsku” w formie dotacji i pożyczki. Przedmiotowe wnioski zostały przygotowane w oparciu o ogłoszony przez NFOSiGW w Warszawie program priorytetowy nr 2.1.3 Racjonalna gospodarka odpadami Część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne.  Zwieńczenie całego procesu aplikacyjnego nastąpiło w dniu 12.10.2023 r., kiedy to Spółka nasza zarwała umowę Dotacji nr 1421/2023/Wn05/OZ-up-fm/D oraz umowę Pożyczki nr 1422/2023/Wn05/OZ-up-fm/P na dofinansowanie realizacji wnioskowanego przedsięwzięcia.

OPIS PRZEDSIĘWZIĘCIA:

Zakres planowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Radomsko przedsięwzięcia obejmuje realizację zadania pod nazwą „Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania preRDF i RDF z odpadów komunalnych ze skojarzona produkcją energii elektrycznej i ciepła w Radomsku”. Planowana inwestycja dotyczy budowy instalacji do termicznego przekształcania odpadów stanowiących pozostałość po mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu zmieszanych odpadów komunalnych oraz mechanicznym przekształceniu odpadów z selektywnej zbiórki - RDF i preRDF. Instalacja będzie wytwarzała energię elektryczną i cieplną w wysokosprawnej kogeneracji (moc cieplna 6,24 MWt i moc elektryczna 1,21 MWe). Wyprodukowana energia elektryczna zostanie zużyta na potrzeby własne, a nadwyżka zostanie sprzedana do sieci elektroenergetycznej, natomiast ciepło zasili sieć ciepłowniczą miasta Radomska. Wydajność linii technologicznej w zakresie zagospodarowania frakcji po procesach przetwarzania w instalacjach zagospodarowana odpadów komunalnych wyniesie 22 620 Mg/rok przy założeniu kaloryczności odpadów na poziomie ok 12,5 MJ/kg.

W ramach Inwestycji planowana jest budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, w skład której wejdą następujące węzły:

 

  • węzeł przyjęcia i buforowania wsadu,
  • węzeł termicznego przekształcania,
  • węzeł odzysku energii,
  • węzeł konwersji energii,
  • węzeł oczyszczania spalin,
  • węzeł automatyki i pomiarów,
  • pozostała instalacje i urządzenia towarzyszące.

 

W wyniku termicznego przekształcenia powstaną pozostałości w postaci żuli i popiołów w łącznej ilości ok. 2 403 Mg/rok. Planowana instalacji jest elementem niezbędnym w regionalnej infrastrukturze gospodarowania odpadami komunalnymi, ponieważ zabezpieczy w wieloletnim horyzoncie czasowym zagospodarowanie frakcji "palnych" odpadów komunalnych z terenu miasta Radomska oraz gmin powiatu radomszczańskiego. Jest też niezbędna w kontekście transformacji energetycznej infrastruktury cieplno-energetycznej. Pozyskiwana z odpadów wydzielonych z odpadów komunalnych energia spowoduje ograniczenie zużycia węgla stanowiącego aktualnie podstawowe paliwo w ciepłowni zasilającej sieć ciepłowniczą miasta Radomska, ograniczając tym samym emisje do atmosfery.

Planowany termin zakończenia realizacji Przedsięwzięcia: 30.06.2027 r.
Efekt ekologiczny Przedsięwzięcia: ograniczenie masy składowanych odpadów w ilości 15 517 Mg/rok.

Zobacz więcej: https://itpo.pgk-radomsko.pl/