- Co roku rozbudowujemy zarówno sieć kanalizacyjną, jak i w nieco mniejszym zakresie sieć wodociągową - mówi Robert Kosela, kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji działający w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. stoi przed poważnym wyzwaniem. Do 2015 roku, zgodnie z zapisami Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, musi zapewnić dostęp do kanalizacji sanitarnej dla 90% mieszkańców aglomeracji (zamieszkałych w terenach, gdzie współczynnik koncentracji wynosi powyżej 120 osób/1 km planowanej do budowy sieci). Czasu zostało niewiele, a pracy jeszcze sporo.
Dziś można powiedzieć, że w Radomsku wybudowano ponad 40 km kanalizacji. By spełnić wymogi KPOŚK, powstać musi jeszcze ponad 20 km sieci. Warto zaznaczyć, że potrzeby w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej są dużo większe, poza aglomeracją należy wykonać jeszcze ponad 40 km kanalizacji. Dlatego co roku zakład inwestuje niemałe pieniądze w jej rozwój. - Rozbudowujemy zarówno sieć kanalizacyjną, jak i w nieco mniejszym zakresie sieć wodociągową. Jeśli chodzi o tegoroczne inwestycje związane z kanalizacją, kończymy jej budowę na ul. Batalionów Chłopskich. To był kolejny etap, wykonaliśmy 850 m kanalizacji, co pozwoli na podłączenie 79 posesji - mówi Robert Kosela, kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. - Mieszkańcy będą mogli się podłączyć do sieci dopiero w przyszłym roku, gdy wybudujemy jeszcze dwie tłocznie ścieków i kolejne odcinki kanalizacji, kończąc tę inwestycję.
Kanalizacja powstała również na ulicy Owocowej (w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego).
Nowy odcinek ma długości 750 metrów. Dzięki temu do sieci będzie mogło podłączyć się kolejne osiemnaście radomszczańskich gospodarstw.
Warto wspomnieć również o inwestycji przeprowadzonej w radomszczańskiej części Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład dokończył tam budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o długości 850 m każda. Ta sieć wod-kan w ul. Stolarzy łączy ulicę Przedsiębiorców i Geodetów.
Jeśli chodzi o wodociągi, w tym roku najpoważniejsze prace przeprowadzone były w okolicy dworca PKP. Tam stary wodociąg kolejowy został zastąpiony nową siecią, rozciągającą się od ulicy Kościuszki do św. Rozalii. - Odbiorców podłączyliśmy na nasz koszt, na pewno poprawiła się jakość usług - dodaje Robert Kosela.
Zakład nie tylko inwestuje w nową infrastrukturę, ale musi zadbać także o już istniejące instalacje. Na szczęście w Radomsku do poważniejszych awarii nie dochodzi. A w razie problemów, pracownicy starają się je rozwiązać jak najszybciej.
Prowadzone inwestycje pochłaniają sporo pieniędzy. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej korzysta z pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, wspiera je Urząd Miasta, część pieniędzy pochodzi z budżetu firmy.
Z ciekawostek, warto jeszcze wspomnieć, iż Zakład Wodociągów i Kanalizacji kupił wodomierze z możliwością odczytu radiowego. Urządzenia zostaną zamontowane w przedsiębiorstwach działających w strefie ekonomicznej. - Wszystkie powinny być zamontowane do końca roku. Dla nas będzie to wygodniejszy i dokładniejszy sposób odczytywania pomiarów, wystarczy przejechać samochodem obok zakładu, nie trzeba wchodzić na jego teren - tłumaczy Robert Kosela. - Dodatkowo będziemy mieć możliwość przeanalizowania przepływu wody. To pozwoli nam szybko reagować w przypadkach, gdy w strefie zajdzie potrzeba jej większego poboru.
radomsko.naszemiasto.pl - 16 października 2013