Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Przyczynkiem do jego ustanowienia w 1992r. był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Obchodzony jest co roku 22 marca.

Od jego ustanowienia minęło niemal 30 lat, ale problem ubóstwa w wodę nie zmalał. Na szczęście świadomość tego problemu jest dziś znacznie większa. W taki dzień warto zastanowić się skąd się bierze woda w naszych kranach i kto nad tym czuwa.

To też idealny czas, by poznać kilka sposobów oszczędzania wody w naszym gospodarstwie domowym. A może któryś z nich uda się wdrożyć?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie: skąd w radomszczńskich kranach bierze się woda?

Szczególną misję w tej kwestii do spełnienia ma Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Radomsku, będący częścią Przedsiębiorstwa PGK Sp. z o.o.

Zakład dba o zaopatrzenie w wodę mieszkańców miasta Radomska, jednocześnie czuwając nad racjonalnym jej wykorzystaniem, co ma spowodować zachowanie jej zasobów dla przyszłych pokoleń. Tak dbamy o środowisko naturalne.

Dzięki wysiłkom wkładanym w swoją pracę przez pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wysokiej jakości woda z ujęcia Miłaczki płynie każdego dnia w kranach około 44 tys. radomszczan. Wodę dla nas z jurajskiego piętra górnokredowego wydobywa 8 studni głębinowych.

 

Jakość wody w Radomsku jest bardzo dobra, charakteryzuje się odczynem zasadowym o wartości pH 7,5-7,9., a jej twardość ogólna wynosi 2,5 - 2 mval/l, co kwalifikuje ją do wód miękkich i średniotwardych.

 

Wiemy skąd w naszych kranach bierze się ciecz bez której nie da się żyć. A jak można ją oszczędzać, dbając tym samym o swój portfel i żyć bardziej ekologicznie?

Takie pytania pojawiają się w głowach wielu z nas. Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenie środowiska i brak rozwagi w korzystaniu z wody sprawiają, że jej zasoby zaczynają się wyczerpywać. Jak tego uniknąć?

Już niewielka zmiana naszych przyzwyczajeń i nawyków zmniejsza zużycie wody. Może któryś z

poniższych sposobów na oszczędzanie wody już stosujecie, a może postanowicie zastosować je wszystkie?

 

By oszczędzać wodę warto:

  • wyeliminować cieknące urządzenia w łazience i kuchni, dbając o ich stan techniczny,

  • zakręcać kran podczas golenia i mycia zębów,

  • brać krótki prysznic zamiast kąpieli w wannie,

  • uruchamiać pralkę i zmywarkę w momencie ich całkowitego napełnienia,

  • użycie wody po ugotowaniu np. makaronu do podlewania kwiatów,

  • zbierać deszczówkę w ogrodzie i na działce.

     

Oszczędne użycie wody i sposoby by zużywać jej mniej, a także sam proces jej pozyskiwania to jedne z aspektów postawy ekologicznej. Kolejne etapy to postępowanie z wodą już po jej użyciu, czyli np. jej oczyszczanie, ale o tym przy kolejnej okazji.

 

Czy uważacie, że wystarczająco dobrze gospodarujecie wodą?

 

  • woda
  • woda1

Wyszukiwarka

 

 

 

Telefony alarmowe

Pogotowie Wodociągowo-Kanalizacyjne
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu pod numerami telefonów:
44 6824644 
44 6824737 
44 6824808

Pogotowie Ciepłownicze
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu pod numerami telefonów:
44 683 49 18