Skazani na foliówki?
Ileż to razy robiąc zakupy zdecydowaliśmy się na zakup foliówek ? Owoce i warzywa pakujemy w coraz to nowe cienkie tzw. „zrywki”, które zaraz po przyjściu do domu lądują w koszu lub tzw. „przydasiach” piętrząc się i zajmując miejsce. W mniejsze foliówki bywają wciąż pakowane też mięso, wędlina, czy sery – choć te ostatnie na szczęście coraz rzadziej.
Foliówki – zbawienne rozwiązanie, czy śmiertelne zagrożenie?
Ważne by świadomie używać foliówek i rozstawać się z nimi w sposób przemyślany. Tu ważna jest segregacja. Foliówki po użyciu powinny znaleźć się we właściwym pojemniku: te czyste z plastikami, a zanieczyszczone z odpadami zmieszanymi. Należy zwrócić uwagę, że niezbyt starannie umieszczone w pojemniku foliówki z racji swojej lekkości często zostają porywane przez wiatr. Tak może zdarzać się także na sortowni odpadów, gdy niewłaściwie posegregowane torebki foliowe mogą zostać niezauważone przez pracowników sortowni z odpadami posortowniczymi. Wtedy lądują na składowisku odpadów a tam także działa wiatr… W konsekwencji bywają one (zwłaszcza te pachnące jedzeniem) pochwycone przez zwierzęta stając się dla nich pokarmem lub żywą, o zgrozo… plastikową, często śmiertelną pułapką.
Te uratowane ze strumienia odpadów zmieszanych często są tak mokre i zanieczyszczone innymi odpadami, że nie nadają się do recyklingu i musza swój żywot trwający ok 500 lat zakończyć na kwaterze składowiska odpadów.
3 lipca – Dzień bez Foliówki
3 lipca obchodzony jest „Dzień bez foliówki”. Ideą tego ekologicznego święta jest zwrócenie uwagi ludzi na ilość zużywanego na co dzień plastiku. To apel o świadome dokonywanie zakupów z myślą o środowisku.
U nas Dzień bez foliówki potrwa aż 4 dni! Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji pt. „Zamień foliowe na materiałowe”.
Pierwsze 10 osób, które w dniach 02. I 05.07.2021 r. dostarczy do siedziby głównej Spółki (przy ul. Stara Droga 85) 10 torebek foliowych będzie mogło je wymienić na torbę płócienną. Szczegóły i regulamin akcji można znaleźć klikając tutaj lub tez w zakładce „Edukacja ekologiczna”.
Zachęcamy wszystkich do rezygnacji z toreb foliowych i zastąpienia ich torbami wielokrotnego użytku. Te cieniutkie foliówki na warzywa i owoce warto zastąpić uszytymi z np. starych firanek. A może już takie macie?